Filtracja na węglu aktywnym

Woda z ujęć komunalnych jest najczęściej dezynfekowana chlorem lub jego związkami. Nadaje to jej specyficzny, bardzo nieprzyjemny zapach i smak. By jednak uzyskać wodę czystą bakteriologicznie chlorowanie jest niezbędne.

Filtry wypełnione węglem aktywnym poprzez adsorpcję mieszaną fizyczną i chemiczną skutecznie usuwają chlor, jego związki i zanieczyszczenia organiczne. Dzięki zastosowaniu takich filtrów smaki zapach uzdatnionej wody poprawia się, a żółte zabarwienie pochodzące od rozpuszczonych związków organicznych zanika. Jednak samo usunięcie czynnika bakteriobójczego, jakim jest chlor, może spowodować wtórne zanieczyszczenie mikrobiologiczne i woda taka nie powinna być spożywana bez uprzedniego przegotowania. Właśnie dlatego zaleca się dodatkowo zastosowanie dezynfekcji lampą UV z regularną, okresową wymianą wkładów lub złóż węglowych.

Filtrację na węglu aktywnym należy zawsze poprzedzić filtracją mechaniczną. Najprostszymi filtrami z węglem aktywnym są filtry z wymiennymi wkładami węglowymi, które montuje się narurowo na doprowadzeniu wody użytkowej /pod zlewozmywakiem lub na wylewce kranu/. Częstotliwość wymiany wkładów zależy od ilości zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie i ilości przepuszczonej przez nie wody. Nie można dopuszczać do przestojów w pracy filtra dłuższych niż 2-3 dni, ponieważ grozi to rozwojem flory bakteryjnej.

Od konstrukcji filtrów odżelaziających i odmanganiających nie różni się zbytnio konstrukcja filtrów sorpcyjnych na większe wydajności. Takie filtry sorpcyjne to zbiorniki ciśnieniowe wypełnione węglem aktywnym. Powinny być one dobrane odpowiednio tak, by prędkość filtracji wynosiła ok. 15 m/h. Filtry sorpcyjne są płukane wstecznie, podobnie jak mechaniczne.

Węgiel aktywny K 110
Jest on produkowany z wybranych gatunków węgla kamiennego, by zapewnić utrzymanie stałej jakości. Jego struktura porów jest idealna do usuwania zanieczyszczeń występujących w wodzie gruntowej.

Specyfikacja:
- liczba jodowa min. 850 mg/g
- liczba metylenowa min. 200 mg/g
- odporność na ścieranie min. 75%
- wilgotność (w opakowaniu) max. 2%

Charakterystyka ogólna:
- powierzchnia właściwa (metoda BET) 900 m2/g
- gęstość nasypowa (po przepłukaniu) 500 g/1
- wielkość ziarna głównej frakcji 1,6 mm
- wysokość warstwy węgla zmniejszająca 2,9 cm
zawartość chloru o 50% Zalecane warunki eksploatacyjne:
- wysokość złoża min. 750 mm
- wolna przestrzeń min. 20% wysokości złoża
- prędkość przepływu podczas pracy 5-20 m/h
- prędkość przepływu podczas płukania 20-35 m/h


Powrót

© Almars 2007-2009