Technologii odwróconej osmozy

Technologia odwróconej osmozy narodziła się w wyniku uważnego podglądania przyrody. Zjawisko osmozy jest naturalnym procesem zachodzącym bez przerwy we wszystkich żywych organizmach. Polega na przenikaniu cząsteczek wody przez półprzepuszczalną błonę - z roztworu o stężeniu mniejszym do roztworu o stężeniu większym.

Półprzepuszczalnymi błonami otoczone są komórki wszystkich żywych organizmów. Zjawisko odwróconej osmozy występujące w technologii oczyszczania wody, także uwarunkowane jest obecnością półprzepuszczalnej błony. Ciśnienie z sieci wodociągowej powoduje, że jedynie cząsteczki wody zostają "przeciśnięte" przez półprzepuszczalną błonę pozostawiając wszystkie zanieczyszczenia po jej drugiej stronie. Następuje zatem przepływ wody z roztworu o stężeniu większym (brudna woda) do roztworu o stężeniu mniejszym (czysta woda), czyli odwrotnie niż w naturze.

Odwrócona osmoza jest jedyną, skuteczną metodą uzyskania krystalicznie czystej wody do picia bezpośrednio z kranu. Woda otrzymana w procesie odwróconej osmozy pozbawiona jest trujących i rakotwórczych związków chemicznych, metali ciężkich, bakterii oraz wirusów. Rodzina systemów osmotycznych FRO składa się z kilku podstawowych modeli, których wydajność może być dostosowana do indywidualnych wymagań użytkownika.

Membrany (TFC) - składają się z ultracienkiej błony utworzonej na mikroporowatym podłożu polisulfonowym. Cechują się one bardzo dobrą stabilnością chemiczną, dobrymi parametrami eksploatacyjnymi przy średnich ciśnieniach pracy i są odporne na działanie bakterii, pracują w sposób ciągły w zakresie temp. 0-40 C i pH 2 do 12.

Porowatość membran używanych w systemach RO domowych wynosi około 1 nanometra. Dla porównania bakterie mają wielkość od 0,02 do 1 mikrometra, a wirusy od 0,02 do 0,4 mikrometra. Tak więc można powiedzieć, że membrana jest filtrem absolutnym w 100% usuwającym mikroflorę. Powierzchnia membrany w procesie produkcji jest magnetyzowana, aby po zanurzeniu jej w wodzie cząsteczki wody "przylepiły" się do niej tworząc warstwę ochronną przed kompaktacją czyli zapychaniem się membrany.

Membrana wraz z siatką nośną, warstwą zbierającą oraz usztywniającą, połączone razem w postaci długiego pasa, nawinięte są spiralnie na odpowiedniej rurce. Dzięki spiralnemu nawinięciu uzyskujemy około 1,5 m2 powierzchni filtracyjnej. Ważną cechą jest też grubość membrany. W przeciwieństwie do metod konwencjonalnych gdzie ważna jest prędkość liniowa przepływu, w RO nie ma takiej zalenożności. Im grubsza membrana, tym bardziej podatna na zapychanie, mniejsza wydajność, gorsza separacja. Cienka membrana o odpowiednim rozkładzie porów dążąca w grubości do zera byłaby membraną doskonałą odporną na kompaktację. Cały moduł zamknięty jest w obudowie tak, że woda surowa do jego wnętrza może się dostać tylko po siatce nośnej. Gdy woda napełni kanaliki siatki nośnej, zaczyna funkcjonować proces odwróconej osmozy. Czysta woda przechodzi przez membranę i dostaje się na odpowiednio przygotowaną warstwę zbierającą. W jej kanalikach czysta woda krąży spiralnie w kierunku środka, czyli do otworów w rurce zbierającej. Woda nie oczyszczona spływa po siatce nośnej do ścieku.

Pytania i odpowiedzi

Czym systemy odwróconej osmozy różnią się od tradycyjnych filtrów?
Producenci tradycyjnych filtrów stosują w swoich produktach materiały filtrujące takie jak sznurki, ziemię okrzemkową, piasek czy węgiel. Głównym elementem systemu odwróconej osmozy, zwanego także RO, jest membrana, w której zastosowana jest półprzepuszczalna błona zatrzymująca mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie. Tylko molekuły H2O przechodzą przez zrolowaną membranę, natomiast woda zawierająca skoncentrowane zanieczyszczenia zostaje odprowadzona z systemu.

Kiedy powstały systemy odwróconej osmozy?
Technologia była znana od wielu dzisięcioleci, ale dopiero w 1962 roku wprowadzono ją do szerszego użytku, kiedy rząd Stanów Zjednoczonych zbudował zakłady produkujące dziennie 3000 litrów wody osmotycznej dla potrzeb wojska. Od tamtego czasu powstało tysiące firm wykorzystujących metodę odwróconej osmozy do uzdatniania wody do picia. Armia Stanów Zjednoczonych zakupiła ponad 8000 membran na potrzeby operacji "Pustynna Burza" w 1991 roku. Na Bliskim Wschodzie technologia ta wykorzystywana jest do uzyskiwania słodkiej wody w miejscowościach pustynnych i nadmorskich pozbawionych naturalnych źródeł czystej wody.

Czy system odwróconej osmozy usuwa sól z wody?
Pierwotnie system ten został skonstruowany dla Marynarki Wojennej USA do uzyskiwania wody pitnej z wody morskiej, co było doskonałym pomysłem ze względu na jego niezawodność w walc z solą. System odwróconej osmozy nadaje się idealnie dla ludzi mających problemy z wysokim ciśnieniem, którym lekarze zalecili dietę o niskiej zawartości soli.

Czy system odwróconej osmozy usuwa bakterie i wirusy?
Membrana usuwa wszystkie mikroorganizmy z wody, produkując wodę sterylnie czystą. Dzieje się tak ze względu na nieproporcjonalnie mniejsze od bakterii i wirusów otwory znajdujące się w półprzepuszczalnej błonie, z której zbudowana jest membrana.

Czy woda otrzymana dzięki odwróconej osmozie wpływa na smak napojów?
Odwrócona osmoza usuwa z wody niewidoczne zanieczyszczenia mające negatywny wpływ na walory smakowe i zapachowe napojów. Czysta woda intensyfikuje smak i zapach soków, kawy, herbaty, przetworów z owoców i warzyw.

Czy woda osmotyczna jest dobra dla dzieci?
Woda otrzymana w procesie odwróconej osmozy jest wyjątkowo wskazana dla dzieci. Nie tylko do przyrządzania pokarmów, ale również do kąpieli niemowląt i dzieci, których skóra - wrażliwa na chlor, chemikalia i sole wapnia występujące w wodzie wodociągowej - może być narażona na podrażnienia i uczulenia będące początkiem poważnych chorób.

Jakie inne korzyści wynikają ze stosowania odwróconej osmozy?
Chlorowana i zanieczyszczona woda jest przyczyną wielu problemów z cerą. Czysta woda pozwoli zachować naturalną barierę ochronną skóry, co zminimalizuje konieczność używania kosztownych kremów i kosmetyków.

Zdrowie - picie dużych ilości czystej wody jest ogólnie zalecane przez lekarzy dla zachowania zdrowia i sił witalnych, natomiast dla osób ze skłonnościami do tworzenia się kamieni w nerkach i woreczku żółciowym jest po prostu wymagane. Woda osmotyczna jest też szczególnie polecana wszystkim ludziom z osłabionym systemem odpornościowym.

Stosując wodę z RO do urządzeń domowych np.: ekspresów do kawy, czajników, żelazek z nawilżaczem, itp. chronimy je przed osadzaniem się kamienia

Dane techniczne:
Temperatura wody zasilającej - +2oC do + 40oC
Ciśnienie wody zasilającej - 2,8 do 6,0 bar
Maksymalne zasolenie wody - do 2 000 ppm (mg/l)

Optymalną wydajność membrany osmotycznej uzyskuje się przy temperaturze wody 23oC oraz ciśnieniu 3,4 bar. Spadek temperatury oraz ciśnienia wpłynie wprost proporcjonalnie na efektywność filtracyjną i wydajność urządzenia FRO. Im niższa temperatura wody oraz jej ciśnienie, tym mniejszy współczynnik wydajności.

Temperatura
Woda zasilająca o temperaturze niższej niż +2oC lub wyższej niż +40oC spowoduje nieodwracalne zmiany w strukturze membrany. Termicznie zniszczona membrana nie jest objęta gwarancją.

Ciśnienie
Ciśnienie wody zasilającej nie powinno być niższe niż 2,8 lub wyższe niż 6,0 bara. W przypadku wyższego ciśnienia należy zastosować zawór redukujący. Natomiast w przypadku zbyt niskiego ciśnienia należy zastosować pompę (FXPOMP) podnoszącą ciśnienie wody zasilającej system. W doborze w/w akcesoriów pomoże Państwu nasz lokalny przedstawiciel.

Zasolenie (ilość związków rozpuszczonych w wodzie)
Ilością rozpuszczonych w wodzie związków (ang. TDS - Total Dissolved Solids) jest materia rozpuszczona w wodzie, mierzona wagowo w cząsteczkach na milion (ang. PPM - Parts Per Million), czyli mg/litr. Systemy z rodziny FRO redukują zasolenie o 95-99%. Jakość wody zasilającej ma bezpośredni wpływ na żywotność wkładów wstępnego oczyszczania wody oraz na częstotliwość ich serwisowania.

Naciskam przycisk wylewki i woda nie leci lub leci bardzo powoli W przypadku systemów ze zbiornikiem - należy sprawdzić czy nie jest zamkniętny zawór dopływowy, czy zawór zbiornika nie jest zamknięty lub zbiornik nie jest pusty. Przy temperaturze wody w polskich sieciach wodociągowych, napełnienie pustego zbiornika może trwać ok. 4 godzin. Zbiornik ma pojemność ok. 15 litrów i zużycie takiej ilości wody w krótkim czasie może być przyczyną powyższego problemu. Oddzielną przyczyną może być brak ciśnienia w dolnej części zbiornika lub zużyty wkład szlifujący. Natomiast w przypadku systemów bez zbiornika - należy sprawdzić (przez odkręcenie kranu), czy ciśnienie w instalacji doprowadzającej wodę do mieszkania jest wystarczające. Jeśli jest, powodem powolnego sączenia się wody mogą być zapchane filtry wstępne lub zużyta membrana.

Zbiornik napełnia się bardzo powoli

Należy sprawdzić czy ciśnienie w instalacji doprowadzającej wodę jest wystarczające. Spadek ciśnienia ma wprost proporcjonalny wpływ na wydajność membrany. Im mniejsze ciśnienie wody, tym mniejsza produkcja oczyszczonej wody. Jeśli niskie ciśnienie w instalacji utrzymuje się stale, należy zamontować dodatkowo pompę wspomagającą system (FXPOMP).

Woda jest mętna i ma nieprzyjemny smak
Nastąpiło prawdopodobnie zużycie wkładów filtracyjnych i uszkodzenie membrany, która starciła swoje właściwości hiperfiltracji. Należy zawiadomić natychmiast dystrybutora, który serwisuje system.

Jak przedłużyć żywotność urządzenia?
Najważniejszą czynnością gwarantującą prawidłowe i długoterminowe działanie urządzenia FRO jest jego regularne serwisowanie (czyli wymiana wkładów, pomiary ciśnienia i temperatury, itp.) Sugerujemy również całkowite opróżnianie zbiornika na czystą wodę co najmniej dwa razy w tygodniu. Pozwoli to utrzymać dobrą wydajność membrany osmotycznej oraz wydatnie przedłuży jej żywotność. Czystą wodę możemy wykorzystać nie tylko do picia, ale również do mycia twarzy, higieny intymnej, kąpieli niemowląt i dzieci, podlewania kwiatów, itp.
Powrót

© Almars 2007-2009